Haberler

Emlak Haberleri ve Duyurular

Türkiye

Türkiye

Türkiye, resmi adıyla Türkiye Cumhuriyeti; Kuzey yarım kürede, Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının kesişme noktasında bulunan bir ülkedir. Asya – Avrupa kıtaları ve Doğu – Batı medeniyetleri arasında bir köprü konumunda olan Türkiye, geçmişte ve günümüzde her zaman ticaret ve göç yolları açısından stratejik bir öneme sahip olmuştur.

Ülke topraklarının büyük bir bölümü Anadolu yarımadasında, kalanı ise Balkan Yarımadası’nın uzantısı olan Trakya’da bulunur. Ülkenin üç yanı Akdeniz, Karadeniz ve bu iki denizi birbirine bağlayan Boğazlar ile Marmara Denizi ve Ege Denizi ile çevrilidir. Komşuları Yunanistan, Bulgaristan, Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan, İran, Irak ve Suriye’dir.

Birleşmiş Milletler, NATO, Avrupa Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT – OSCE), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ve İslam Konferansı Örgütü, Türkiye’nin üye olduğu uluslararası örgütlerdendir. 3 Ekim 2005 tarihinden itibaren Türkiye, Avrupa Birliği’ne tam üyelik için müzakerelere başlamıştır.